مزایا و معایب سینک های گرانیتی

سینک ها یکی از متریال هایی در طراحی آشپزخانه هستند که شاید خیلی به چشم نیایند و در حد کابینت ها یا سایر متریال آشپزخانه با اهمیت جلوه نکنند اما در نهایت انتخاب آنها در شکل  نهایی آشپزخانه بسیار تاثیرگذار است. سینک ها در انواع استیل، شیشه، گرانیت، کورین و … طراحی شده و در اختیار مشتریان قرار می گیرند. در این مطلب قرار است با هم سینک گرانیتی را مورد بررسی قرار دهیم و به بررسی مزیت ها و معایب این نوع سینک ها بپردازیم. به این شکل شما اطلاعات کاملی در مورد آها به دست آورده و می توانید نتیجه گیری کنید که آیا سینک های گرانیتی انتخاب خوب و مناسبی به شمار می آیند یا باید از سیار سینک های مدرن مانند سینگ های ساخته شده با سنگ کورین، استیل و غیره استفاده کنید.

سینک گرانیتی در آشپزخانه

آشنایی با سینک گرانیتی

سینک گرانیتی همانطور که از نام آن هم مشخص است متریال سازنده اش گرانیت است. در واقع بین هفتاد تا نهایتا هشتاد درصد این نوع از سینک ها را گرانیت تشکیل داده است و بیست تا سی درصد متریال باقیمانده تشکیل دهنده این نوع از سینک ها را رزین ها و یا مواد اکریلیک تشکیل می دهند. از نظر شکل ظاهری سینک های گرانیتی خیلی شبیه به سینک های سنگی هستند ، اما از نظر طرح و رنگ و شکل ظاهری بسیار متنوع تر از این نوع سینک ها بوده و همچنین مقاومت بالاتری هم در مقایسه با آنها دارند. با توجه به گرانیتی که برای ساخت این سینک ها استفاده می شود شکل ظاهری آنها اعم از طرح و رنگ و همچنین ضخامت شان می تواند متفاوت باشد.

در مورد مزیت های سینک های گرانیتی چه می دانید؟

برا آشنایی بیشتر با سینک گرانیتی خوب است تا در مورد مزیت هایی که این دست سینک ها دارند اطلاعاتی به دست آوریم و با آنها آشنا شویم. در زیر مهمترین مزیت هایی که برای سینک های گرانیتی مطرح می شوند را با هم می بینیم:

 1. در برابر درجه حرارت های بالا و گرما مقاوم هستند
 2. در برابر انواع مواد شوینده اسیدی و … مقاوم هستند
 3. پروسه نصب راحت دارند
 4. نگهداری از انها بدون دردسر و ساده است
 5. در برابر ضربه، ساییدگی و خراشیدگی مقاومت خوبی دارند
 6. تنوع بالا در طرح و رنگ دارند
 7. ضد لکه هستند
 8. لوکس و زیبا هستند
 9. بهداشتی و آنتی باکتریال هستند

در ادامه بیشتر با این مزیت ها آشنا می شویم.

 1. در برابر درجه حرارت های بالا و گرما مقاوم هستند

نخستین مزیتی که برای سینک های گرانیتی مطرح می کنیم مقاومت خوبی است که آنها در برابر درجه حرارت های بالا و گرما از خود نشان می دهند. اگر داخل این سینک ها آب خیلی داغ حتی ۱۰۰ درجه سانتی گراد بریزید هیچ اتفاقی برای آنها نمی افتد. در واقع تحمل حرارت این سینک ها تا درجه حرارت ۲۸۰ درجه سانتی گراد معادل ۵۳۵ درجه فارنهایت است. همچنین وجود حرارت غیر مستقیم مانند ظرف های غذایی که تاه از سر اجاق گاز برداشته اید هم نمی تواند به این سینک ها آسیب برسانید. چرا که آنها به خوبی در برابر این مواد داغ و درجه حرارت های بالا از خود مقاومت نشان می دهند. البته که توصیه میکنیم از قرار دادن مواد مشتعل بر روی سینک گرانیتی مانند زغال های روشن و داغ یا قابلمه هایی که مستقیما از روی حرارت برداشته اید و سایر مواردی از این دست خودداری کنید، چون ممکن است این مشتعل بودن سبب آسیب رسیدن به سینک شما  شود. علاوه بر این رعایت این نکته های می تواند سبب بالاتر رفتن عمر سینک گرانیتی تان شود.

نمای از سینک ترکیب شده با سنگ

 1. در برابر انواع مواد شوینده اسیدی و قلیایی و قوی و غیره مقاوم هستند

یکی از راهکارهایی که بسیاری از خانم ها برای تمیز کردن سینک های خود از آن بهره می گیرند استفاده از مواد شوینده نظیر وایتکس، جرم گیر، سفید کننده ها و … است. پس یکی از مشخصه هایی که برای یک سینک خوب و مقاوم مطرح می شود این است که به خوبی در برابر این مواد شوینده اعم از قوی و ضعیف و اسیدی و قلیایی و … مقاوم باشد و در تماس با آنها دچار آسیب نشود. این مزیت دقیقا برای سینک گرانیتی وجود داشته و با توجه به مقاومت بالایی که گرانین به این سینک ها می دهد آنها به خوبی در برابر انواع مواد شیمیایی و اسیدی و … مقاوم بوده و در تماس با آنها دچار آسیب نخواهند شد. لذا اگر در تمیز کردن وسواسی هستید و حتما باید از مواد شیمیایی استفاده کنید سینک های گرانیتی انتخاب خوبی هستند، چون در تماس با این مواد هیچ مشکلی برایشان پیش نمی آید.

 1. پروسه نصب راحت دارند

برخی از متریال ها هستند که کلا با دردسر زیادی همراه هستند، خصوصا در زمان نصب نصاب را خیلی اذیت می کنند و مدت زمان زیادی نصب آنها به طول می انجامد. خوشبختانه سینک گرانیتی از جمله این متریال ها نبوده و پروسه نصب آنها بسیار ساده و بی دردسر است. اما با این حال توصیه می کنیم حتما برای اطمینان خاطر بیشتر نصب این سینک ها را به تکنسین های حرفه ای و مجرب بسپارید تا خیالتان راحت باشد. چون اگر به هر دلیلی این پروسه نصب به خوبی انجام نگیرد و به درستی آب بندی نشود آنگاه ممکن است با مشکلات بزرگتری مواجه شوید.

 1. نگهداری از آنها بدون دردسر و ساده است

بحث تمیز نگه داشتن سینک گرانیتی و پاک کردن آن از آلودگی موضوع مهمی است که برای خیلی از افرادی که از این سنینک ها استفاده می کنند مورد توجه است. خوشبختانه سینک های گرانیتی برای تمیز شدن شما را به دردسر نمی اندازند و به احتی و تنها با استفاده از جوش شیرین و سرکه سفید می توانید برای تمیز کردن آنها اقدام کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن نتیجه ای حیرت انگیز بگیرید. این نگهدار ی ساده و تمیز شدن سریع مزیت های بزرگی هستند که برای سینک های گرانیتی مطرح می شوند و اتفاقا سبب استقبال بسیاری از کاربران خصوصا آن دسته از کاربران وسواسی هستند شده است. هرچد توصیه میکنیم به هیچ عنوان از اسکاچ های سیمی، سیم های ظرفشویی  و سایر متریال های زبر و خشن برای تمیز کردن سینک گرانیتی تان استفاده نکنید. چون ممکن است ان را خش بیندازید.

 1. در برابر ضربه، ساییدگی و خراشیدگی مقاومت خوبی دارند

یکی از ویژگی های خود سنگ گرانیت مقاومت بالای آن است. در نتیجه سینک های گرانیتی هم که بخش عمده آنها از گرانیت تشکیل شده است این ویژگی را در اختیار دارند. این مقاومت سینک گرانیتی در برابر ضربه های نسبتا محکم، خراشیدگی و خش افتادن و همینطور ساییدگی هستند. برای همه ما اتفاق افتاده است که ظرف های سنگین مانند قابلمه ها یا .. از دستمان افتاده و سینک ضربه بخورد. اگر سینک شما گرانیتی باشد در برابر ضربه های این چنین کاملا مقاوم بوده و احتمال سوراخ شدن و یا فرو رفته شدن آنها وجود ندارد. موضوع بعدی مقاومت بالای سینک های گرانیتی در برابر خط و خش هاست. همه ما دوست داریم که پس از گذشت چند سال از خریدمان، سینک همچنان نو و بدون خط و خش باشد. سینک های گرانیتی چنین مزیتی را در اختیار ما قرار می دهند و در برابر خط و خش مقاومت خوبی دارند. علاوه بر این کل سطح سینک با مواد محاظی پوشانده می شود تا ریسک آسیب دیدن آن کمتر شود. همچنین توصیه میشود اجسام خیلی تیز مانند چاقو و چنگال و … را روی آنها نکشیده و نیز از سیم های ظرفشویی یا سایر متریال های زبر و خشن برای آنها استفاده نشود.

 1. تنوع بالا در طرح و رنگ دارند

یکی از مزیت های مهم سینک گرانیتی که سبب شده است این سینک ها همیشه یکی از بهترین گزینه ها به شمار بیایند تنوع بالایی است که آنها از نظر طرح و رنگ دارند. سینک های گرانیتی یک انتخاب ایده آل برای آشپزخانه های خاص و منحصر بفرد است که متریال مورد استفاده برای آشپزخانه مانند آشپزخانه های معمول نیستند. مثلا اگر رنگ کابینت هایتان خاص و منحصر بفرد است، اگر دیوارپوش ها، بین کابینتی ها و … در آشپزخانه تان از متریال های متفاوت هستند و شما به دنبال سینکی هستید که بتوانید آن را با این متریال ها هماهنگ کنید می توانید روی سینک های گرانیتی حساب کنید. چون طرح ها و رنگ های این سینک ها به قدری متنوع هستند که با هر متریال خاصی هماهنگی دارند و یک هارمونی خوب ایجاد می کنند.

سینک گرانیتی با رنگ رز گلد

 1. ضد لکه هستند

آیا شما هم سال ها با لکه های آبی که پس از شستشوی ظرف ها یا میوه ها و … روی سینک باقی می ماند مشکل داشتید؟ پس از هر بار استفاه مجبور بودید دستمال به دست کل سینک را خشک کنید تا لکه نشود؟ اگر یک بار هم غفلت می کردید لکه آب باقی می ماند و به سختی پاک میشد و این حرص شما را درمی آورد؟ پس توصیه میکنیم سینک تان را عوض کنید و یک سینک گرانیتی جایگزین آن کنید. به این شکل از مشکل همیشگی لکه شدن سینک راحت می شوید و یک سینک همیشه درخشان دارید که با گذشت زمان کدر و مات هم نمی شود. البته رنگ های تیره این سینک ها ممکن است کمی لکه شوند اما خوبی آنها این است که بدون نیاز به هیچ شوینده ای و تنها با یک دستمال نمدار لطیف و نرم می توانید این لکه ها را پاک کنید.

 1. لوکس و زیبا هستند

اگر به دنبال لوکس و شکوهمند جلوه کردن آشپزخانه تان هستید پس توصیه میکنیم سینک گرانیتی را حتما به عنوان یکی از گزینه های خوب در نظر داشته باشید. متریال منحصر بفرد بکار رفته در ساخت سینک های گرانیتی سبب شده است آنها جلوه ای چشم نواز داشته باشند و کاملا شیک و مدرن و لوکس به چشم بیایند. به این شکل با هزینه ای نه چندان بالا می توانید یک آشپزخانه مدرن و لوکس داشته و از ان لذت ببرید.

 1. بهداشتی و آنتی باکتریال هستند

سینک های می بایست از متریال هایی تهیه شوند که کاملا بهداشتی بوده و به دلیل داشتن سطح دارای تخلخل امکان رشد میکروب ها، قارچ ها و … در آنها وجود نداشته باشد. چون که آنها در ارتباط مستقیم با ظرف های غذایی هستند که ما غذا را در آنها سرو میکنیم. حتی مواد غذایی مانند میوه ها، مواد پروتئینی مانند گوشت و مرغ و .. هم در سینک شسته می شوند. پس مهم است که سینک م محیطی بهداشتی و آنتی باکتریال باشد. سینک گرانیتی کاملا بهداشتی و آنتی باکتریال است و خیالتان می تواند از عدم رشد میکروب و باکتری و … در آن راحت باشد.

 

مزایا و معایب سینک های گرانیتی سینک گرانیتی

 

معایب سینک گرانیتی

هر چیزی در کنار مزیت هایی که دارد قطعا با معایبی هم همراه است. این ما هستیم که باید با سبک سنگین کردن مزیت ها و معایب ببینیم که آیا متریال مورد نظر ارزش خرید دارد یا نه؟ سینک های گرانیتی هم از این قاعده مستثنی نیستند و برای این که تصمیم گیری را برای شما راحت تر کنیم قصد داریم در این بهش راجع به معایب سینک گرانیتی هم صحبت کنیم. این معایب برای سینک های گرانیتی به شرح زیر هستند:

 1. نیاز به نصاب های حرفه ای برای نصب دارند

همانطور که در بخش اول هم گفتیم هر سینک گرانیتی بالغ بر ۷۰ تا ۸۰ درصد گرانیت دارد. گرانیت یک سنگ است و همین هم سبب میشود سینک های گرانیتی در مقایسه با سینک های استیل معمول خیلی سنگین باشند. همین موضوع سبب شده است نصب این سنگ ها کمی با قلق بوده و هر کسی از پس آن برنیاید. جایگذاری درست سینک در محل خود نیازمند یک نصاب حرفه ای است و این دسته از افراد هم معمولا پول خوبی بابت خدماتی که عرضه می کنند می گیرند. لذا نصب سینک گرانیتی کمی گران قیمت تر و پرهزینه تر از سینک های معمولی است.

 1. احتمال شکستن ظروف حساس و شکستنی به علت سختی بالای سینک های گرانیتی

سینک های گرانیتی تا حد زیادی مثل سنگ هستند و جنس آنها بسیار سخت است. لذا اگر ظرف های حساسی داشته باشید ممکن است با افتادن آنها در سینک خیلی راحت ظرف شما بشکند. درست انگار که ظرف تان روی سرامیک یا سنگ افتاده باشد. پس اگر از این سینک ها استفاده می کنید حتما با دقت بالایی از ظرف های حساس و ظریف تان مانند کریستال ها استفاده کنید.

 1. نداشتن محل نصب برای شیر آب

برخی از انواع سینک ها گرانیتی جای مخصوص قرار گیری شیر آب را ندارند. همین موضوع سبب می شود نصاب مجبور شود جای شیر آب را با سوراخ کردن سینک گرانیتی تعبیه کند. اما مشکلی که در این میان پیش می آید این است که این سوراخ کردن ممکن است باعث شکستن سینک شما شود. لذا در صورتی که سینک مورد نظر محل قرار گرفتن شیر آب ندارد یا می توانید آن را پس فرستاده و انواع را تهیه کنید که محل شیر آب برایشان تعبیه شده باشد، یا اینکه سینک را به صورت توکار در کابینت قرار داده و شیر را هم روی کابینت تعبیه کنید. به این صورت آسیبی هم متوجه سینک گرانیتی شما نخواهد بود

سنگ روشویی سرویس بهداشتی گرانیتی

بالاخره سینک گرانیتی بخریم یا نخریم؟

این که در نهایت شما سینک گرانیتی را به عنوان سینک مورد استفاده در آشپزخانه تان انتخاب کنید یا نه یک تصمیم کاملا شخصی است که می بایست با در نظر گرفتن سلیقه و علاقه تان در کنار مزیت ها و معایب سینک های گرانیتی اتخاذ شود. اما اگر قصدتان بر این بود که سینک های گرانیتی را انتخاب کنید توصیه می کنیم حتما به دنبال آن دسته از سینک ها و آن نوع متریالی باشید که از نظر سطح کیفی یک سر و گردن از بقیه بالاتر است. اگر با محدودیت در بودجه مواجه نیستید می توانید انواع سینک های گرانیتی خارجی اعم از آلمانی، ایتالیایی و یا ترک را انتخاب کرده و مورد استفاده قرار دهید. در میان این نمونه های خارجی هم متریال ترک از قیمت مناسب ترین برخوردار بوده و از آن مهمتر اینکه سطح کیفی آن کاملا مطلوب و قابل قبول است. لذا شما می توانید این سینک ها را انتخاب کرده و از داشتن آشپزخانه ای لوکس و چشم نواز نهایت لذت را ببرید.

جمع بندی

سینک های یکی از مهمترین متریال های مورد استفاده در آشپزخانه ها هستند. این متریال در انواع و اقسام مختلفی تولید می شود که شناخته شده ترین و همچنین رایج ترین آنها سینک های استیل معمول هستند. اما در چند سال گذشته انواع سینک های دیگری هم به تولید رسیدند که سینک های شیشه ای، کورین، گرانیتی و … از جمله این سینک ها هستند. سینک گرانیتی یکی از زیباترین و در عین حال بادوام ترین سینک هایی است که می توانید برای آشپزخانه تان انتخاب کنید. مقاومت بالا در برابر حرارت، خط و خش، مواد شیمیایی و شوینده ها و همچنین ضربه، تنوع بی نظیر در رنگ و طرح و آنتی باکتریال بودن از جمله مهمترین مزیت هایی هستند که برای این سینک ها مطرح میشوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *