چگونه سنگ کابینت کورین را براق کنیم

مقدمه

چگونه سنگ کابینت کورین را براق کنیم؟ آشپزخانه یکی از قسمت های هر خانه است که کاربردی ترین مصالح به کار رفته در آن عموما سنگ ها هستند. سنگ کورین یکی از انواع سنگ های مصنوعی است که به عنوان متریال آشپزخانه بسیار محبوب و کاربردی است. برای براق کردن این سنگ ها معمولا از واکس سنگ کورین استفاده می شود که ماده ای بسیار کاربردی بوده و به راحتی سنگ را براق و حتی تمیز می کند. اما احتمالا این سوال برایتان پیش می آید که واکس سنگ کورین چیست و چگونه می توان به کمک آن این سنگ ها را تمیز کرده و برق انداخت؟ در این مطلب تصمیم داریم در این رابطه صحبت کنیم و در انتها هم به بایدها و نبایدهایی که برای تمیز کردن این سنگ ها وجود دارد می پردازیم. پس اگر شما هم عمده متریال مورد استفاده در آشپز خانه تان سنگ های کورین است و دوست داردی در مورد تمیز کردن و نگهداری از آنها اطلاعاتی به دست آورده و با واکس سنگ کورین آشنا شوید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

واکس سنگ کورین چیست و چه کاری انجام می دهد؟

سنگ های کورین یکی از متریال های محبوب برای استفاده در آشپزخانه ها به عنوان سنگ روکابینتی، سنگ اپن، سنگ کانتر و … هستند. این سنگ ها معمولا نمایی براق و درخشان دارند. اما در گذر زمان ممکن است این درخشندگی و براق بودن سنگ ها رفته رفته کمتر شود. لذا افرادی که از این متریال در اشپزخانه شان استفاده می کنند همیشه به دنبال راهکارهایی هستند تا سنگ کابینت یا اپن و … خود را مجددا براق کنند. در اینجاست که لزوم داشتن واکس سنگ کورین و اسپری ها و پولیش های براق کننده پیش می آید. شما خیلی راحت و با استفاده از این مواد می توانید سطح رویی سنگ کورین آشزپخانه تان را براق کنید و آن را مثل روز اول در اختیار داشته باشید. همچنین برخی از انواع سنگ های کورین به شکل مات و نیمه مات عرضه می شوند. اگر دوست داشته باشید که نمای این سنگ های مات و نیمه  را هم به شکلی درخشان درآورید می توانید از همین واکس سنگ کورین استفاده کنید و نمای نهایی سنگ هایتان را شفاف و درخشان و جذاب کنید.همان طور که در کاربرد دوام و طول عمر صفحات کورین بیان شد شما می توانید با روش های خاص عمر سنگ کورین را افزایش دهید.

به طور کلی واکس سنگ کورین کار جلادهندگی را بر عهده دارد و در عین حال هم ضدآب است. یعنی با مرطوب شدن سطح سنگ این جلا و درخشندگی از بین نخواهد رفت. ویژگی بعدی که برای این واکس ها مطرح می شود هم ضد شوره بودن آنها است. انواع نانو این واکس ها هم در بازار وجود دارند که ماده اصلی آنها پلی یورتان است. این واکس های نانو علاوه بر جلا دهندگی سبب بروز خواص ضد اشعه فرابنفش و لیزر هم می شوند.

چگونه سنگ کابینت کورین را براق کنیم واکس کورین

بهترین روش تمیز کردن سنگ کورین    

حال که با واکس سنگ کورین آشنا شدیم و دیدیم که این ماده چه می کند خوب است در ادامه کمی هم در مورد بهترین روش تمیز کردن سنگ کورین اطلاعات به دست آوریم. به طور کلی سنگ های کورین جز مصالحی هستند که دوام خوب و طول عمر بالایی دارند، البته به این شرط که نگهداری از آنها به درستی صورت گیرد و کلیه بایدها و نبایدها و جوانب احتیاط برای آنها رعایت شوند.

برای تمیز کردن کانتر، اپن و روی کابینت هایی که با سنگ کورین پوشش داده شده اند یکی از بهترین کارها استفاده از آب به همراه مایع ظرفشویی و یا صابون است. ابتدا این محلول را آماده کنید و سپس به کمک یک پارچه خیلی نرم و بدون پرز و یا اسفنج های مخصوص تمیزکاری و نظافت از این ماده روی سطح سنگ کورین بکشید. در ادامه هم خیلی راحت این کف ها را به وسیله یک دستمال تمیز نخی و بدون پرز که نرم هم باشد از روی سطح کانتر یا کابینت پاک کنید. این روش یک راهکار عالی برای تمیزکاری های روتین و روزمره به شمار می آید و اگر روی سطوح تان که از متریال کورین هستند گرد و غبار، باقیمانده غذا و خوراکی ها و … ریخته است می توانید به راحتی به کمک این مواد اده و ابتدایی آن را تمیز کنید. دقت کنید حتما در نهایت سطح اپن یا کانتر کورین تان کاملا خشک باشد. چرا که اگر رطوبت روی آن باقی بماند سنگ لکه میشود و حتی رده های آب روی آن باقی میماند که این موضوع سبب نازیبا شدن ظاهر آن سطح خواهد شد.

مقالات مرتبط: بهترین برند کورین موجود در بازار 

باید ها و نباید ها در تمیز کردن سنگ کورین

در این بخش از صحبت در رابطه با واکس سنگ کورین  نوبت به باید ها و نباید ها در تمیز کردن سنگ کورین می رسد. اگر در مورد این بایدها و نبایدها اطلاعات کافی داشته باشید انگاه می توانید بهترین مراقبت را از سنگ کورین به عمل آورده و تا سال های سال بدون هیچ مشکلی از آنها استفاده کرده، آن هم درست مانند روز اولی که سنگ را نصب کردند. در ادامه تعدادی از مهمترین این بایدها و نبایدها را با هم میبینیم:

 1. با توجه به ظرفیت تحمل گرمای محدود سنگ های کورین (حداکثر ۲۰۰ درجه سانتی گراد) توصیه می شود حتما برای اجسام داغ مانند قابلمه های، قالب های کیک پزی و ظروفی که از فر درمی آیند از زیر قابلمه ای های چوبی، حصیری و … استفاده کنید.
 2. از سطح روی کابینت، کانتر و اپن تان به عنوان تخته برش استفاده نکنید و حتما از تخته های برش جداگانه چوبی، پلاستیکی، سیلیکونی، شیشه ای و … بهره ببرید.
 3. روی این صفحه ها نروید چرا که آنها تحمل وزن انسان بالغ را ندارند.
 4. به هیچ عنوان از موادی مانند از بین برنده رنگ ها، لوله بازکن و سایر مواد شیمیایی از این دست استفاده نکنید.

در بخش بعدی از این مطلب در مورد واکس سنگ کورین نوبت به سایر این بایدها و نبایدها می رسد که با هم آنها را میبینیم.

سایر باید و نبایدها در استفاده از سنگ های کورین در آشپزخانه

در قسمت قبلی از واکس سنگ کورین در مورد بایدها و نبایدهای استفاده از این سنگ ها صحبت کردیم. در این بخش هم به موارد دیگری از این بایدها و نبایدها می پردازیم که به شرح زیر هستند:

 1. اگر قرار است از ظروف و اشیایی استفاده کنید که سطح آنها خشن بوده و ممکن است رویه سنگ کورین سطح تان را خش انداخته و آُیب بزنند توصیه میکنیم حتما از متریال های محافظ برای محافظت از سطح سنگ استفاده کنید.
 2. اگر سینک ظرفشویی تان از جنس سنگ کورین است به هیچ عنوان آب داغ را به صورت مستقیم و به یکباره داخل و روی آن نریزید.
 3. دستمال های نانو و میکروفایبر گزینه های بسیار مناسبی برای تمیز کردن سطوح کورین هستند.
 4. در صورتی که قسمتی از صفحه سنگ خیلی خشک شده است می توانید به کمک سرکه و اسپری کردن آن این وضعیت را از بین ببرید. به این شکل که روی محل مورد نظر یزکه را اسپری کرده و سپس به کمک دستمال نرم و تمیز پس از چند دقیقه پاک کنید.
 5. برای پاک کردن کورین های سفید می توانید از مواد سفید کننده استفاده کنید. فقط دقت کنید این ماده های شیمیایی را مستقیما روی سطوح نریزید بلکه به صورت مخلوط با آب از آنها استفاده کنید. توجه داشته باشید که قدرت سفید کننده تان حتما زیر ۵۰ درصد باشد. علاوه بر این برای کورین های رنگی از سفید کننده ها استفاده نکنید چون ممکن است رنگ سنگتان را از بین ببرند.
 6. پاک کننده هایی که از ماده اسکالیک اسید برخوردار هستند گزینه مناسبی برای تمیز کردن لکه های چای و قهوه از روی سطح کورین به شمار می آیند.

مقالات مرتبط: سرامیک پرسلان چیست؟

چند نکته مهم برای تمیز کردن سطوح کورین

در بخش های قبلی صحبت در مورد واکس سنگ کورین علاوه بر کاربرد این واکس ها به بایدها و نبایدهای نگهداری از سنگ های کورین نیز پرداختیم. در این قسمت از مطلب واکس سنگ کورین هم قصد داریم به چند نکته مهم در رابطه با تمیز کردن سطوحی که از سنگ کورین هستند بپردازیم. این نکته ها به شرح زیر هستند:

 1. تمیز کردن لکه ها در همان لحظه
 2. استفاده از آمونیاک برای لکه های سخت
 3. استفاده از مواد حاوی سفید کننده برای ضدعفونی کردن سطوح
 4. استفاده از واکس سنگ کورین برای براق کردن سطوح

در ادامه کمی بیشتر در مورد این راهکارها و نکته ها صحبت میکنیم، با ما همراه باشید.

 1. تمیز کردن لکه ها در همان لحظه

نخستین نکته ی که در این بخش از واکس سنگ کورین برای تمیز کردن این نوع سنگ ها مطرح می کنیم این است که لکه ها در جا و در همان لحظه پاک کنید. اگر به هر دلیلی روی سطح کانتر، اپن، روی کابینت تان و … که از سنگ کورین هستند ماده ای ریخته و لکه شده است بهترین کار این است که در همان زمان و پیش از آنکه لکه ها قدیمی شوند و پاک کردنشان سخت تر، اقدام به تمیز کردن آنها کنید. همانطور که گفتیم استفاده از مخلوط آب و صابون یا آب و مایع و ظرفشویی به کمک یک دستمال نرم و بدون پرز بهترین راه برای تمیز کردن سطوح کورین محسوب میشود. حتما پس از تمیز کردن روی سطح سنگ را کاملا خشک کنید که هیچ رد و اثر و لکه ای باقی نماند.

 1. استفاده از آمونیاک برای لکه های سخت

در بخش قبلی واکس سنگ کورین در مورد تمیز کردن این سنگ ها گفتیم که بهتر است در صورت لکه شدن سنگ ها یا ریختن مواد روی انها، آنها را بلافاصله پاک کنیم. اما اگر این کار را نکردیم و لکه ها سخت پاک می شدند یا قدیمی تر بودن تکلیف چیست؟ یکی از راهکارهای خوبی که در این زمینه مطرح می شود استفاده از مواد شیمیایی پاک کننده ای است که در ساختار خود از آمونیاک بهره مند هستند. پاک کننده های چند منظوره کارخانه ای عموما دارای این ماده بوده و گزینه مناسبی برای از بین بردن لکه های سخت پاک شونده و یا قدیمی به شمار می آیند. هنگام خرید این پاک کننده های چند منظوره توصیه میکنیم ابتدا لیبل آنها را مورد بررسی قرار دهید و پس از اطمینان خاطر حاصل کردن برای خرید اقدام کنید. برای پاک کردن لکه ها هم روی محل آنها از پاک کننده اسپری کنید. سپس چند دقیقه منتظر بمانید و در نهایت با دستمال نرم و نخی سطح را پاک کنید. همچنین می توانید ابتدا از یک دستمال مرطوب و سپس از یک دستمال خشک استفاده کنید.

نکته: دقت کنید که به هیچ عنوان از شیشه پاک کن ها برای تمیز کردن روی سنگ های کورین استفاده نکنید. چرا که رد و لکه آنها معمولا از روی سنگ های کورین پاک نمی شوند.

 1. استفاده از مواد حاوی سفید کننده برای ضدعفونی کردن سطوح

در ادامه صحبت در رابطه با واکس سنگ کورین و تمیز کردن این سنگ ها نوبت به نحوه ضدعفونی کردن سطوح کورین می رسد که در این قسمت به آن می پردازیم. گاها شما یا نیاز دارید که سطحی تمیز و آنتی باکتریال در اختیار داشته باشید و یا اصلا وسواس دارید و دوست دارید سطوح منزلتان همیشه ضدعفونی شده باشند. در هر دوی این حالت ها می توانید خیلی راحت از مواد ضدعفونی کننده بر روی سطوح کورین خود  به همین منظور استفاده کنید. معمولا می توانید از ضدعفونی کننده هایی استفاده کنید که در ساختار خود سفید کننده نیز دارند. (البته اگر کورین هایتان سفید هستند) شما می توانید در هفته یک تا نهایتا دو بار از این مواد شیمیایی استفاده کرده و سطوح را خیلی راحت ضدعفونی کنید. دقت کنید که حتما این مواد سفید کننده یا ضدعفونی کننده را ابتدا با آب رقیق کنید و سپس به کمک یک پارچه تمیز روی سطوح بکشید. البته استفاده از یک اسپری و پاشیدن محلول روی سنگ ها به کمک آن گزینه مناسب تر است. در این حالت حتما اجازه دهید ضدعفونی کننده خودش خشک شود و به آن زمان بدهید. سپس با یک دستمال تمیز سطح را کاملا خشک کنید.

خوب است بدانید که استفاده از اسپری های ضدعفونی کننده مخصوص سطوح که در بازار و خصوصا داروخانه ها موجود هستند هم یک راهکار خوب به حساب می آید.

 1. استفاده از واکس سنگ کورین برای براق کردن سطوح

همه ما دوست داریم صفحه های کابینت مان کاملا براق و درخشان باشند. به این منظور خیلی راحت می توانید از واکس سنگ کورین استفاده کنید. واکس سنگ کورین از موادی تشکیل شده است که می تواند سطوح اینچنینی را به راحتی براق و درخشان کند. این واکس ها عموما به صورت اسپری در بازار موجود هستند . شما می توانید با کمک آنها سطح رو کابینتی، اپن و کانتر آشپزخانه تان را از حالت کدر درآورده و کاملا شفاف و درخشنده کنید.جالب است بدانید واکس سنگ کورین برای سنگ های کورین مات و نیمه مات هم مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند این سنگ ها را هم تا حدودی براق کرده و به آنها درخشندگی ببخشد.

جمع بندی

سنگ های کورین نوهی سنگ مصنوعی هستند که در فضای داخلی خانه ها علی الخصوص آشپزخانه بسیار کاربردی هستند. این نوع از سنگ ها در سه نوع مات، نیمه مات و براق تولید میشوند. برای درخشان کردن هر سه نوع این سنگ ها از واکس سنگ کورین استفاده می شود که در این مطلب مفصلا در مورد آن صحبت کرده ایم. همچنین در رابطه با روش های تمیز کردن و نگهداری از این سنگ ها و باید و نبایدهای تمیز کردن آنها هم کاملا صحبت کرده ایم که امیدواریم برای شما هم مفید و کاربردی واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *