نکاتی درباره انتخاب رنگ سنگ

سنگ ها یکی از پرکاربردترین مصالح در ساختمان سازی هستند. نه تنها برای نمای بیرونی ساختمان ها بلکه در بخش داخلی و برای آشپزخانه، سرویس های بهداشتی و حتی دکوراسیون پذیرایی، راه پله ها و … هم از سنگ ها استفاده می شود. این متریال کاربردی در دو نوع طبیعی و مصنوعی وجود داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. انتخاب رنگ سنگ یکی از مهمترین مواردی است که در مورد این متریال کاربران و خریداران با آن مواجه هستند. هم در نمای داخلی و هم برای نما بیرونی ساختمان ها انتخاب رنگ مناسب برای سنگ ها بسیار حائز اهمیت بوده و می تواند بر زیبایی ساختمان افزوده یا نمای آن را کاملا بدشکل و بی تناسب با سایر اجزا کند. در این مطلب قصد داریم مختصری در مورد انتخاب رنگ سنگ برای ساختمان ها صحبت کنیم و ببینیم که چطور می توان بهترین رنگ سنگ را انتخاب کرد، با ما همراه باشید.

 

چند نکته مهم در مورد انتخاب رنگ سنگ برای ساختمان ها

برای این که بتوانیم مناسب ترین رنگ سنگ را هنگام طراحی و ساخت یک ساختمان انتخاب کنیم لازم است تا حتما به یکسری نکته ها دقت ویژه ای داشته باشیم. به این شکل می توانیم انتخابی درست و بجا داشته باشیم و در نهایت جلوه ای زیبا و جذاب را شاهد باشیم. در ادامه تعدادی از مهمترین این نکته ها برای انتخاب رنگ سنگ را با هم میبینیم:

  1. نوع سنگ انتخابی
  2. تناسب با محیط و المان های آن
  3. تناسب رنگ با نوع و سبک طراحی انتخاب شده
  4. مورد استفاده سنگ

با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد انتخاب رنگ برای سنگ های ساختمانی صحبت کنیم.

  1. نوع سنگ انتخابی

اولین نکته ای که هنگام انتخاب رنگ برای یک سنگ ساختمانی می بایست در نظر داشته باشیم نوع این سنگ ها است. همانطور که احتمالا می داید سنگ ها در دو نوع طبیعی و مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. سنگ های طبیعی از دل طبیعت و از معدن ها و … استخراج می شوند و بشر هیچ نقشی در به وجود آمدن آنها ندارد. در نتیجه طرح ها و رنگ های این سنگ ها کاملا طبیعی بوده و نمی توان انتظار طیف رنگی خاصی و منحصر بفردی را از انها داشت. در مقابل سنگ های مصنوعی هستند که به نام سنگ های مهندسی شده هم آنها را می شناسند. این سنگ ها در کارخانه ها طراحی و تولید می شوند و با اضافه کردن رنگدانه های مختلف و نحوه تولید می توان به راحتی طرح ها و رنگ های متفاوت و متنوعی را برای آنها در اختیار داشت. در نتیجه در هنگام انتخاب رنگ سنگ اگر نیاز به یک رنگ خاص و منحصر بفرد دارید و به دنبال چنین چیزی هستید احتمالا کارتان با سنگ هی طبیعی خیلی سحت خواهد بود و برای پیدا کردن رنگ دلخواهتان پروسه سختی پیش رویتان است. در مقابل می توانید با جستجو در میان سنگ های مصنوعی که طیف رنگی آنها بسیار متنوع است و انواع مختلف آنها در طرح های گوناگونی هم وجود دارند به راحتی رنگ مورد نظر و حتی طرحی که در ذهن دارید را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید. لذا برای رنگ های خاص حتما در سنگ هی مصنوعی راحت تر می توانید گزینه موردنظرتان را پیدا کنید. البته اینگونه نیست که در سنگ های طبیعی تنوع وجود نداشته باشد بلکه تنها تنوع سنگ های مصنوعی بسیار بسیار  بیشتر از سنگ های طبیعی است.

 

مقالات مرتبط: بهترین برند کورین موجود در بازار

 

  1. تناسب با محیط و المان های آن

همانطور که گفتیم سنگ ها هم در محیط های بیرونی و هم برای فضاهای داخلی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. لذا برای انتخاب رنگ سنگ یکی از نکته هایی که حتما می بایست به آن دقت کنیم تناسب رنگ انتخابی مان با محیطی است که سنگ قرار است در آن قرار بگیرد. اگر قرار است این سنگ به عنوان نمای بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار گیرد می بایست با سایر اجزای نما و همچنین فضای باز ساختمان و … کاملا در تناسب باشد. اگر قرار است از چند رنگ سنگ برای نما استفاده کنید لازم است تا این سنگ ها حتما با هم هارمونی رنگی داشته باشند.

اگر می خواهید از سنگ برای فضای داخلی یک ساختمان هم استفاده کنید باز هم جریان از همین قرار است. برای مثال وقتی قصد انتخاب سنگ رو کابینتی برای آشپزخانه را دارید و در مورد رنگ آن مطمئن نیستید یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید بررسی رنگ های سایر بخش های آشپزخانه و حتی فضای داخلی خانه است. شماا می بایست در انتخاب رنگ سنگ روی کابینتی یا سنگ اپن، کانتر و … حتما به رنگ فضای اطراف دقت کنید. رنگ خود کابینت ها، رنگ وسیله های آشپزخانه، رنگ دیوارها و کف و سقف و … همگی از جمله موارد مهمی هستند که می بایست به آنها کاملا دقت کرده و در انتها مناسب ترین رنگ را برای سنگ مورد نظر انتخاب کنید. مثلا اگر کابینت هایتان به رنگ سبز است رنگ کرم یا رنگ خاکستری می توانند مکمل بی نظیری برای آن باشند. یا برای کابینت های سفید سنگ های سفید و روشن یا سنگ های کاملا تیره مانند مشکی یک گزینه ایده آل به شمار می آیند. پس حتما سایر المان ها را هم در نظر بگیرید و سپس به انتخاب رنگ بپردازید.

  1. تناسب رنگ با نوع و سبک طراحی انتخاب شده

مورد بعدی که در انتخاب رنگ سنگ از اهمیت بالایی برخوردار بوده و می بایست به آن دقت شود چیزی نیست جز سبک طراحی که برای آن فضا مورد استفاده قرار گرفته است. حتما می دانید که هم برای طراحی نمای بیرونی ساختمان ها و هم بری طراحی فضای داخلی آنها سبک های مختلفی وجود دارند. هر یک از این سبک ها دارای مشخصه های منحصر به فرد خود هستند و می بایست انتخاب رنگ سنگ برای فضای مورد نظر کاملا متناسب با سبک طراحی آن انتخاب شود.

 

  •   سبک نمای بیرونی و انتخاب رنگ مناسب برای سنگ آن

 برای مثال یکی از سبک های طراحی نما را می توان سبک رومی معرفی کرد. در این سبک طراحی نمای بیرونی معمولا از سنگ های خیلی روشن به رنگ های سفید و کرم انتخاب میشود. لذا در انتخاب رنگ برای سنگ های مورد استفاده در این سبک نما رنگ های تیره خیلی جای ندارند. در مقابل سبک های مدرن معمولا رنگ های تیره را هم پذیرا هستند و می توان هنگام انتخاب رنگ برای سبک های طراحی مدرن سنگ های به رنگ تیره را هم انتخاب کرده و مورد استفاده قرار داد.

  •   سبک نمای داخلی و انتخاب رنگ سنگ متناسب با آن

این موضوع برای طراحی نمای داخلی ساختمان و بخش هایی مانند آشپزخانه هم کاملا صدق میکند. برای مثال این روزها طراحی های مینیمال بسیار مورد پسند مشتریان هستند و در آنها از رنگ های روشن و خنثی استفاده میشود. طراحی های مینیمال خیلی رنگی رنگی نیستند و معمولا یک رنگ قالب خیلی روشن یا خیلی تیره برای آنها وجود دارد. پس برای یک آشپزخانه مینیمال تمی توانیم به دنبال سنگ هایی با رنگ مثلا قرمز و سبز و … باشیم. یا در طراح های اسپرت و مدرن رنگ ها جایگاه ویژه ای دارند. معمولا ترجیح داده میشود در انتخاب رنگ سنگ از رنگ های خنثی و بی روح استفاده نشود و در مقابل رنگ های دارای روح در این طراحی ها زیاد دیده میشود. یکی دیگر از سبک های طراحی آشپزخانه سبک های روستیک است که عمده بخش دکور با مواد طبیعی و اصولا چوب است. اگر می خواهید روکابینتی هایتان بادوام و مقاوم باشند به جای چوب می توانید از سنگ استفاده کنید اما دقت کنید که رنگ آن می بایست در طیف های قهوه ای، عسلی و به طور کلی نزدیک به چوب باشد . پس همانطور که میبینید در انتخاب رنگ سنگ می بایست حتما سبک طراحی محیط را هم در نظر گرفته و سپس مناسب ترین رنگ را برای سنگ مورد نظرمان انتخاب کنیم.

  1. مورد استفاده سنگ

یکی دیگر از نکته هایی که می بایست برای رنگ سنگ ها و انتخاب مناسب ترین آنها به آن توجه کنیم این است که این سنگ قرار است برای کدام قسمت از ساختمان مورد استفاده قرار گیرد. اگر می خواهید سنگ را برای نما استفاده کنید دقت کنید که حتما سنگ مورد نظر در برابر تابش نور خورشید و پرتوهای آن از جمله پرتوی فرابنفش مقاوم باشد. برخی سنگ ها در برابر نور خورشید و آفتاب مقاوم نبوده و تغییر رنگ می دهند. لذا آنها در هر رنگی که باشند گزینه مناسبی برای نمای ساختمان ها نیستند. این موضوع برای سنگ هایی که در محیط های داخلی و برای مثال آشپزخانه انتخاب می شوند هم وجود دارند. برخی سنگ ها در برابر مواد شیمیایی، حرارت و … تغییر رنگ می دهند. پس به هیچ عنوان نباید از این سنگ ها به عنوان سنگ روی کابینتی یا روی اپن و کانتر و … استفاده کرد.

 

جمع بندی

سنگ ها همیشه نقش مهمی در ساختمان سازی داشته اند. یکی از مهمترین مواردی که هنگام انتخاب این متریال ساختمانی باید به آن دقت شود رنگ آنهاست. برای انتخاب رنگ سنگ می بایست به نکته هایی توجه داشته باشید که در این مطلب راجع به آنها کمی صحبت کرده ایم.

 

مقالات مرتبط : کاربرد سنگ گرانیتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *