انواع سنگ مصنوعی برای ساختمان

مقدمه

سنگ یکی از محبوب ترین و در عین حال قدیمی ترین متریال های ساختمان سازی است که همیشه و در همه دوران ها مورد توجه افراد بوده است. با این تفاوت که در گذشته شاهد یک و یا در نهایت چند نوع محدود از سنگ ها بوده ایم اما در حال حاضر تنوع بیشماری از سنگ ها اعم از طبیعی و مصنوعی را در اختیار داریم که می توانیم از آنها در جاهای مختلف ساختمان بهره ببریم. انواع سنگ مصنوعی را می توان جایگزین مناسبی برای سنگ های طبیعی که به نسبت گران قیمت هستند به شمار آورد. این نوع از سنگ ها با ویژگی هایی که در ساختار خود دارند می توانند بسیار مفید واقع شده و با استقامت و مقاومت خوب و در عین حال قیمت مقرون به صرفه شان به نخستین گزینه ها برای استفاده در ساختمان ها تبدیل شوند. در این مطلب قصد داریم در مورد انواع سنگ مصنوعی صحبت کنیم و در رابطه با ویژگی ها آنها و همچنین تفاوت هایی که با سنگ های طبیعی دارند هم اطلاعاتی ارائه دهیم. در نهایت هم قصد داریم به کاربرد سنگ های مصنوعی بپردازیم  و ببینیم که به طور کلی از این سنگ ها در کجا استفاده می شود. اگر شما هم دوست دارید در مورد انواع سنگ مصنوعی بیشتر بدانید تا انتها با ما همراه باشید.

 

در مورد انواع سنگ مصنوعی چه می دانید؟

به سنگ هایی که در طبیعت یافت می شوند سنگ مصنوعی گفته می شود. همانطور که ممکن است از دوران دبستان و علوم ان به یاد داشته باشید سنگ های موجود در طبیعت به سه دسته اصلی تقسیم می شوند: سنگ های رسوبی، سنگ های آذرین و سنگ های دگرگون شده. هر یک از این سنگ ها ویژگی های خاص خود را داشته و از همه آنها بسته به مشخصه هایی که دارند در ساختمان سازی و بخش های مختلف آن بهره گرفته می شود.برای مثال سنگ آهک و ماسه سنگ از جمله سنگ های رسوبی هستند که در ساختمان سازی از آنها استفاده می شود. سنگ گرانیت یکی از انواع سنگ های آذرین است که از آن هم در ساختمان سازی بهره زیادی گرفته می شود. و از جمله معروف ترین سنگ های دگرگون شده می توانیم به سنگ مرمر اشاره کنیم که قطعا همه با کاربرد آن در ساختمان سازی آشنایی دارند. علاوه بر سنگ های طبیعی دسته ای دیگر از سنگ ها هستند که سنگ مصنوعی نامیده می شوند. این نوع از سنگ ها معمولا از ترکیب انواع مختلف ماده های افزودنی به سنگ های طبیعی ایجاد می شوند و آنها را به نام سنگ مصنوعی می شناسیم. از جمله این مواد افزودنی می توانیم به سیمان و همچنین مواد پلیمری اشاره کرد. برای هر یک از انواع سنگ های مصنوعی این مواد افزودنی منحصر به خودش بوده و همین سبب به وجود آمدن رنج گسترده ای از انواع سنگ مصنوعی خواهد شد. از جمله ویژگی های اصلی این نوع از سنگ ها می توان به کمتر بودن وزن انها، بالا رفتن و سریع تر شدن سرعت نصب و همچنین امکان استفاده از آنها در شرایط جوی مختلف اشاره کرد.

 

تفاوت انواع سنگ مصنوعی با سنگ طبیعی

در همین ابتدا بگوییم که از نظر شکل ظاهری سنگ های مصنوعی کاملا شبیه به انواع سنگ های طبیعی هستند و در نگاه اول نمی توان خیلی سریع متوجه این شد که سنگ به کار رفته از انواع سنگ مصنوعی است یا طبیعی؟ چرا که سنگ های مصنوعی در قالب هایی ساخته می شوند که همان قالب سنگ های طبیعی است. علاوه بر این متریال اولیه ای که برای تولید انواع سنگ مصنوعی مورد استفلده قرار می گیرد هم همان سنگ ها طبیعی و مواد مشتق شده از انها هستند. همین امر کار تشخیص را با مشکل مواجه می کند و ما به عنوان فردی معمولی متوجه این تفاوت ها نمی شویم. در ادامه تعدادی از مهمترین تفاوت های سنگ های طبیعی و مصنوعی با هم را می بینیم:

 1. قیمت
 2. شکل ظاهری و ساختار
 3. نصب
 4. تخلخل
 5. استحکام، دوام و وزن

با ما همراه باشید تا مختصری راجع به این تفاوت ها صحبت کنیم.

 •   قیمت

یکی از بزرگترین تفاوت هایی که میان سنگ های طبیعی با سنگ های مصنوعی وجود دارد قیمت آنها است. همانطور که مشخص است قیمت سنگ های طبیعی بالاتر از سنگ های مصنوعی است و سنگ های مصنوعی را می توان یک جایگزین باکیفیت اما اقتصادی سنگ های گران قیمت طبیعی به شمار آورد.

 •   شکل ظاهری و ساختار

تفاوت بعدی از نظر شکل ظاهری و ساختار این سنگ هاست. به طور کلی سنگ های مصنوعی از نظر رنگ بندی که دارند و همچنین به لحاظ ساب خیلی یکدست و خوب هستند و مشکلی در مورد آنها وجود ندارد. اما در مقابل سنگ های طبیعی چیزی هستند که شاید صفت اصیل برازنده آنها باشد. یعنی ممکن است از نظر شکل ظاهری به لحاظ طبیعی بودنشان عالی نباشند اما اصالت دارند و طی گذر زمان دچار تغییر شکل نخواهند شد. در این زمینه می توان اینطور گفت که سنگ های مصنوعی به هیچ عنوان قابل مقایسه با سنگ های طبیعی نیستند. سنگ های طبیعی که شاید هزاران سال در دل طبیعت بوده اند و تحت سخت ترین فشارها قرار گرفته اند و رنگ و جلای خاصی گرفته اند به هیچ عنوان قابل قیاس با سنگ های مصنوعی و رنگ و ساختارشان نیستند و از این نظر واقعا قابل جایگزینی نیستند. هرچند خیلی وقت ها سنگ های مصنوعی به راحتی نیاز سازنده را تامین می کنند و نیازی نیست برای سنگ های طبیعی هزینه زیادی متحمل شویم.

 •   نصب

تفاوت بعدی انواع سنگ مصنوعی با سنگ های طبیعی در پروسه نصب آنها است. به این شکل که سنگ های طبیعی برای نصب می بایست حتما اسکوپ شده و سپس مورد استفاده قرار بگیرند، که این کار علاوه بر این که به زمان بیشتری نیاز دارد سبب بالا رفتن هزینه ها هم میشود. این در حالی است که انواع سنگ مصنوعی هنگام نصب نیازی به اسکوپ شدن ندارند و خیلی سریع و بدون نیاز به مدت زمان طولانی می توان آنها را به راحتی نصب کرد علاوه بر این هزینه اسکوپ کردن هم از فهرست هزینه ها حذف شده و کار اقتصادی تر خواهد بود.

 •   تخلخل

یکی از ویژگی های سنگ های مصنوعی این است که آنها سطح یکدست و صافی دارند که هیچ گونه تخلخلی روی ن مشاهده نمی شود. همین موضوع سبب میشود که آب به داخل سنگ های مصنوعی نفوذ نکند. لذا انها گزینه مناسبی برای استفاده در کف و یا نمای ساختمان ها به شمار می آیند. این در حالی است که سنگ های طبیعی به دلیل ماهیتی که دارند معمولا دارای خلل و فرج هستند و همین موضوع سبب می شود آنها جذب آب به داخل خود داشته باشند.

 •   استحکام، دوام و وزن

تفاوت بعدی این دو نوع از سنگ ها در مقاومت و دوام و همچنین استحکام آنها است. انواع سنگ مصنوعی کاملا مقاوم و مستحکم هستند و می توانند تحت هر شرایط جوی دوام آورده و دچار مشکل نشوند. علاوه بر این در کنار این دوام و استحکام خوب آنها از نظر وزنی سبک هم هستند. این موضوع سبب شده است سنگ های مصنوعی یک گزینه خوب برای منطقه های زلزله خیز به شمار بیایند. چون در عین حالی که مقاوم هستند وزن کمی داشته و خرابی های زیادی به بار نمی آورند و سبب کاهش در خسارت ها می شوند. این در حالی است که سنگ های طبیعی بسیار سنگین هستند و همچنین با توجه به این وزن بالا امکان این که در طول زمان از محل خود جدا شده و کنده شوند وجود دارد.

 

کاربرد سنگ های مصنوعی

حال که با تفاوت های انواع سنگ مصنوعی با سنگ طبیعی اشنا شدید خوب است کمی هم در مورد کاربرد سنگ های مصنوعی اطلاعات به دست آوریم. از جمله کاربردهای انواع سنگ مصنوعی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •   استفاده از سنگ های مصنوعی در قسمت های مختلف ساختمان ها من جمله نمای ساختمان
 •   استفاده در دیوارپوش ها
 •   استفاده در بخش زیرین سینک های روشویی
 •   استفاده به عنوان کفپوش
 •   استفاده در باغ و ویلاها
 •   استفاده به عنوان دیوارهای شومینه
 •   کاربرد به عنوان نمای پنجره
 •   استفاده در سقف ها
 •   استفاده به عنوان قرنیز

 

آشنایی با انواع سنگ های مصنوعی

در این بخش قصد داریم تا شما را با انواع سنگ مصنوعی آشنا کنیم و سپس در بخش های بعدی به شرح مختصری در مورد هر یک از این سنگ های مصنوعی، ویژگی ها و همچنین کاربردهای آنها بپردازیم. انواع سنگ مصنوعی که در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند به شرح زیر هستند:

 1. سنگ مصنوعی سمنت پلاست
 2. سنگ مصنوعی مرمریت که به نام مرمر و گرانیت شناخته میشود
 3. سنگ مصنوعی کورین
 4. سنگ مصنوعی اونیکس
 5. سنگ مصنوعی کوارتز
 6. کفپوش های صنعتی از جنس پلیمر که به شکل یکپارچه هستند
 7. سنگ های مصنوعی وکیوم لمینت

در ادامه با ما همراه باشید تا با هر یک از این انواع سنگ مصنوعی بیشتر آشنا شوید.

 

۱-آشنایی با سنگ مصنوعی سمنت پلاست

نخستین مورد از سنگ های مصنوعی که به معرفی آن می پردازیم سنگ سمنت پلاست است. ترکیبات این سنگ ها شامل موارد زیر هستند:

 • انواع مختلف مواد معدنی
 • موادی از نوع پلیمر که در نقش مقاوم ساز به کار می روند
 • رنگدانه هایی که از نوع معدنی هستند
 • مواد مختلف صنعتی
 • مواد نانو که به منظور تثبیت کنندگی مورد استفاده قرار می گیرند
 • دانه هایی که طبیعی و سبک هستند

 

کاربردهای سنگ مصنوعی سمنت پلاست

حال که با مشخصات این سنگ آشنا شدید نوبت به کاربردهای آن می رسد که به شرح زیر بیان می شوند:

                  ساخت کفپوش ها و همچنین موزاییک های رنگی و آنتیک

                  برای طراحی نماهای ساده و یا دکوراتیو

                  طراحی نماهای مشبک

                  طراحی نماهای سنتی از جمله نمای اسلیمی و یا نماهای کنده کاری شده

                  طراحی و ساخت ستون و نرده های سنگی

                  برای ساخت انواع مختلف مبلمان شهری مانند میز و نیمکت های از جنس سنگ

                  ساخت جدول های کنار خیابان ها

                   ساخت سنگ های بادبر و گیوتینی

                   طراحی نماهای آنتیک

                   برای ساخت جی اف آر سی های تزریقی

                   برای ساخت گلدان های سنگی

                   برای ساخت سنگ پله و راه پله ها و همچنین سنگ هایی که زیر پله مورد استفاده قرار می گیرند

این مورد از انواع سنگ مصنوعی بسیار پرکاربرد بوده و همانطور که می بینید در موارد متعددی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

۲- معرفی سنگ مصنوعی مرمریت

در ادامه معرفی انواع سنگ مصنوعی نوبت به سنگ مرمریت می رسد که آن ار ترکیبی از دو سنگ محبوب و پرکاربرد گرانیت و مرمر می دانند. ز جمله موادی که در ساخت این نوع از سنگ ها مصنوعی استفاده می شود می توانیم موارد زیر را بیان کنیم:

 • مواد مختلف معدنی
 • مواد رزینی از نوع نانو
 • مواد رزینی از نوع پلیمر

در ساخت سنگ مرمریت مصنوعی از مواد پر کننده به وفور استفاده می شود. همین موضوع باعث میشود که این سنگ ها نتوانند نور را از خود عبور دهند.

 

مزیت های سنگ مصنوعی مرمریت

استفاده از سنگ مصنوعی مرمریت دارای مزیت هایی است که به شرح زیر هستند:

 1. بسیار مقاوم و مستحکم است
 2. به خوبی می تواند در مقابل خوردگی ها و ساییدگی ها دوام بیاورد
 3. میزان آبی که جذب این سنگ می شود به شدت کم است
 4. پروسه نصب آن به راحتی انجام میشود
 5. در برابر شرایط جوی مختلف به خوبی مقاوم بوده و دوام مناسبی دارد. همچنین فرآیند نگهداری از آن کاملا ساده و راحت است و نگهداری خاصی را نیاز ندارد
 6. اگر به دنبال مقرون به صرفه کردن هزینه ها و کاهش آنها هستید مرمریت گزینه بهتر و مناسب تری از سنگ مرمر طبیعی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شروع چت
چه کمکی می تونم بکنم؟
سلام
چه کمکی از دستمون بر میاد؟