مدرن ترین ایده های طراحی آشپزخانه

یکی از انواع طراحی هایی که این روزها به شدت ترند شده است طراحی های مدرن هستند. این نوع از طراحی خصوصا برای آشپزخانه ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و رضایت کاربران را هم به دنبال داشته است. ایده اجرای آشپزخانه با طرح های مدرن بسیار پرطرفدار بوده و به دلیل گستردگی و تنوع این طرح ها و دکورهایی که می توان در این زمینه داشت با هر نوع دکوراسیونی قابل هماهنگ شدن هستند. در این مطلب قصد داریم به چند نمونه ایده اجرای آشپزخانه بپردازیم که شامل آشپزخانه های جزیره و آشپزخانه های کوچک هم می شود. پس اگر شما هم میخواهید آشپزخانه تان را دیزاین کنید و به دنبال بهترین و جذاب ترین ایده اجرای آشپزخانه هستید پیشنهاد میکنیم این مطلب را از دست ندهید.

 

چند ایده اجرای آشپزخانه جذاب و هیجان انگیز

آشپزخانه یکی از مهمترین بخش های هر خانه است و طراحی آن از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از انواع طراحی هایی که میتوانیم برای آشپزخانه به آن فکر کنیم قطعا طرح های مدرن هستند. به کمک طراحی های مدرن می توانیم شاهد انعکاسی جذاب از نوآوری در کنار تکنولوژی های جدید و متریال های ترند روز باشیم. وقتی آشپزخانه مدرن طراحی میشود دیگر زرق و برق های طراحی های کلاسیک، رویال و … را ندارد.چرا که این مدل های چند سالی هست که  دیگر مورد علاقه همه مردم نیست و تنها عده خاصی به آنها علاقه نشان می دهند. در ادامه چند ایده اجرای آشپزخانه مدرن را با هم بررسی میکنیم که به شرح زیر هستند:

۱٫ استفاده از طراحی های پیشرفته با تکنولوژی ها و فناوری های روز

۲٫ بهره گیری از متریال های environmental friendly یا دوستدار طبیعت

۳٫ طراحی با جزئیات خیلی کم و مختصر

۴٫ استفاده از سطوح ترکیبی مات و براق

۵٫ استفاده از رنگ های مخصوص سبک مدرن مانند سفید، مشکی، خاکستری

۶٫ استفاده از شلف ها و قفسه های بدون درب به جای کابینت یا در بخش هایی از آشپزخانه

۷٫ استفاده از سنگ های طبیعی و مصنوعی در طراحی آشپزخانه های مدرن

در ادامه بیشتر به این ایده ها می پردازیم.

 

۱٫ طراحی پیشرفته و همگام با تکنولوژی

یکی از المان هایی که در ایده اجرای آشپزخانه مدرن به چشم میخورد طراحی هایی است که کاملا همگام با تکنولوژی های روز بوده و در آنها از فناوری های متعددی استفاده می شود که همگی در نوع خود جدید هستند. در واقع سبک بکارگیری این فناوری ها در آشپزخانه های مدرن و طراحی آنها به گونه ای است که کاملا هوشمندانه است. یعنی تمامی وسیله های آشپزخانه با یکدیگر هماهنگ و متناسب هستند.

مدرن ترین ایده های طراحی آشپزخانه

۲٫ استفاده از متریال های دوستدار طبیعت

این روزها بحث حفاظت از محیط زیست و استفاده از متریال های دوستدار طبیعت بسیار پرطرفدار است. در طراحی های مدرن هم سعی می شود که با همین رویکرد عمل کرده و از متریال هایی برای ایده اجرای آشپزخانه بهره ببرند که آسیبی به طبیعت نرسانده و از طرفی هم تداعی کننده طبیعت و الهم بخش از آن باشند. لذا استفاده از متریال هایی مانند چوب، سنگ و گچ برای این منظور بسیار مناسب است و طراحی های زیادی با آنها صورت می پذیرد. علاوه بر این متریال های دیگری مانند شیشه، فلز، سرامیک و پرسلان و .. هم برای اجرایی کردن ایده های مدرن مورد استفاده قرار می گیرند.

۳٫ طراحی با کمترین جزئیات

یکی دیگر از بهترین ایده اجرای آشپزخانه مدرن که می توانیم در مورد آن صحبت کنیم نداشتن جزئیات زیاد و دست و پاگیر است. در واقع طراحی های مدرن تا حد زیادی از زرق و برق و انباشته سازی جزئیات دور هستند و در مقابل سعی می شود طراحی کاملا مختصر و مفید باشد به گونه ای که حس ظرافت و سبکی را به بیننده القا کند. معمولا توصیه میشود نهایتا دو طیف رنگی برای این نوع از آشپزخانه استفاده شود تا سبک مدرن بتواند خود را به خوبی به نمایش بگذارد.

۴٫ سطوح ترکیبی مات و براق

اگر در طراحی آشپزخانه مدرن تنها از رنگ ها و سطوح مات استفاده شود محیط کاملا ملال آور و خسته کننده میشود. استفاده از سطوح و رنگ های براق به تنهایی هم به همین شکل بوده و جلوه نهایی به حدی که میخواهیم خوب نیست. برای همین در طراحی های مدرن از ترکیب سطوح مات و براق استفاده میشود تا به خوبی میان این دو نوع سطح تعادل برقرار شود. معمولا در این زمینه از طراحی های لایه ای استفاده می شود و اگر خوب طراح شده و به درستی اجرا و پیاده سازی شود نشانگر خلاقیت آن طراح است.

۵٫ رنگ بندی های مدرن

اگر قصد دارید آشپزخانه تان را مدرن طراحی کنید باید به دبل سبک ها و استایل های مدرن بوده و ترندها را در این زمینه شناسایی کنید. یکی از مهمترین المان هایی که به عنوان ایده اجرای آشپزخانه مدرن مورد استفاده قرار می گیرد رنگ ها هستند. عموما سه رنگ سفید، خاکستری و کمتر مشکی رنگ های اصلی در طراحی های آشپزخانه مدرن را در بر می گیرند. این رنگ ها به گونه ای کنار هم چیده میشوند که جزئیات را در چشم مخاطب فرو نمیکند و او را آزار نمیدهد. در حال حاضر استفاده از متریال استیل برای وسیله های آشپزخانه یکی از ترندترین سبک های طراحی است که برای آشپزخانه های مدرن مورد استفاده قرار می گیرد.

۶٫ شلف ها و قفسه ها

حتما می دانید که در طراحی ایده اجرای آشپزخانه مدرن یکی از مهمترین المان ها کابینت ها هستند. یکی از دوست داشتنی ترندها و سبک هایی که مدتی است برای آشپزخانه های مدرن مورد استفاده قرار می گیرد بهره گیری از سلف ها و قفسه ها است. یعنی در این نوع طراحی دیگر خبری از درب داشتن کابینت ها گاها برای برخی قسمت ها و گاها در همه قسمت ها نیست و بیشتر به سمت و سوی طراحی شلف و قفسه های بدون درب تمایل وجود دارد. به این شکل هم شاهد زیباتر شدن فضا هستیم و هم وسیله های بهتر نظم و ترتیب میگیرند.

۷٫ استفاده از سنگ های طبیعی و مصنوعی

مورد بعدی از ایده اجرای آشپزخانه مدرن که در مورد آن در این بخش صحبت میکنیم به کار بردن انواع سنگ ها در طراحی آشپزخانه های مدرن است. امروزه انواع مختلف سنگ ها از طبیعی و مصنوعی در طراحی آشپزخانه های مدرن مورد استفاده قرار گرفته و جلوه بی نظیری به فضای آن می بخشد. سنگ طبیعی مرمر و گرانیت و سنگ های مصنوعی کوارتز و کورین از جمله جذاب ترین این متریال ها هستند که در کنار زیبایی ویژگیهای منحصر بفرد و بی نظیری هم دارند. نکته ای که در انتخاب سنگ مورد استفاده در ایده اجرای آشپزخانه مدرن باید به آن توجه کنید این است که حتی الامکان این سنگ را از نوع یکنواخت و فاقد درز انتخاب کرده و مورد استفاده قرار دهید. علاوه بر این داشتن دوام و طول عمر بالا، تنوع در طرح و رنگ، مقاوم در برابر آب، فشار، ضربه، درجه حرارت بالا و مواد شیمیایی و … هم از جمله مشخصه هایی هستند که در هنگام انتخاب سنگ برای آشپزخانه می بایست به دقت مورد توجه قرار بگیرند.  

 

مقالات مرتبط: سنگ های کاربردی در آشپزخانه

 

ایده برای آشپزخانه های کوچک 

این روزها دیگر مانند گذشته شاهد خانه های بسیار بزرگ با متراژ های بالا نیستیم. بلکه با افزایش جمعیت و بیشتر شدن علاقه به شهرنشینی و شلوغ تر شدن شهرها خانه ها کوچک و کوچکتر شده اند. برای همین هم هست که ایده برای آشپزخانه های کوچک و در عین حال مدرن این روزها بسیار پر جستجو شده و افراد به دنبال ایده های خوبی برای آشپزخانه های کوچک خود هستند. در ادامه چندتا از بهترین ایده اجرای آشپزخانه کوچک و مدرن را با هم میبینیم:

۱٫ استفاده از رنگ های خیلی روشن

۲٫ استفاده از قفسه های با سایز قابل تغییر

۳٫ انتخاب درست کفپوش ها

۴٫ خلوت نگه داشتن روی سطوح

۵٫ طراحی میز متحرک

۶٫ کابینت و دیوارهای یکرنگ

۷٫ در نظر گرفتن طبقه های متعدد

۸٫ طراحی سینک

۹٫ طراحی مدرن

۱۰٫ کابینت های زیاد رمز موفقیت

با ما همراه باشید تا شرح مختصری برای هر یک از این ایده برای آشپزخانه های کوچک ارائه کنیم.

مدرن ترین ایده های طراحی آشپزخانه ایده برای آشپزخانه کوچک مدرن ترین ایده های طراحی آشپزخانه ایده آشپز خانه کوچک

 

۱٫ استفاده از رنگ های خیلی روشن

یک ایده اجرای آشپزخانه کوچک و مدرن را می توان انتخاب رنگ های خیلی روشن مانند سفید، کرم، رنگ های نود و … عنوان کرد. رنگ های روشن فضای شما را بازتر و وسیع تر جلوه میدهد و به ان روح می بخشد.

۲٫ استفاده از قفسه های با سایز قابل تغییر

استفاده از قفسه هایی که سایز آنها امکان تغییر کردن و جمع و باز شدن را دارند می تواند بسیار کمک کننده باشد و در آشپزخانه کوچک شما بسیار مفید و کاربردی به حساب بیاید. این گونه است که شما می توانید از حتی کوچکترین فضا در آشپزخانه تان هم استفاده بهینه کرده و هیچ فضایی را هدر ندهید.

۳٫ انتخاب درست کفپوش ها

انتخاب درست کفپوش ها هم برای ایده اجرای آشپزخانه کوچک و مدرن یک موضوع مهم به شمار می آید. اگر می خواهید آشپزخانه تان بزرگتر به چشم بیاید حتما از کفپوش های طرح دار خصوصا با طرح های شلوغ استفاده کنید.

۴٫ خلوت نگه داشتن روی سطوح

یک موضوع مهم در ایده اجرای آشپزخانه کوچک و مدرن این است که سعی کنید روی کابینت ها و کانتر را خلوت بگذارید. یعنی هر چقدر وسیله روی آنها کمتر باشد و فضای آشپزخانه مرتب تر باشد بزرگتر هم به نظر خواهد آمد.

۵٫ طراحی میز متحرک

طراحی یک میز ترجیحا متحرک و به سبک جزیره می تواند برای آشپزخانه کوچک شما به شدت کاربردی باشد. برخی از انواع جزیره ها هستند که قابل حرکت دادن بوده و برای فضاهای کوچک بی نظیرند. می توان در طراحی از این نو میزها بهره گرفت و علاوه بر این که مکانی برای سرو غذا، انجام آشپزی و … دارید بتوانید پس از تمام شدن کارتان آن را به کناری گذاشته و از جلوی دست و پا جمع کنید.

۶٫ کابینت و دیوارهای یکرنگ

کابینت و دیوارهای یکرنگ هم یکی از طراحی هایی است که می تواند برای آشپزخانه های کوچک بسیار عالی عمل کند. در واقع انتخاب رنگ یکسان برای دیوار و کابینت کمک می کند فضای شما وسیع تر و گسترده تر در نظر بیننده باشد و همچنین می تواند سبب تمیز نشان دادن فضا نیز شود.

۷٫ در نظر گرفتن طبقه های متعدد

 یکی دیگر از بهترین ایده اجرای آشپزخانه برای فضاهای کوچک را می توان طراحی طبقه های متعدد و شلف ها عنوان کرد. طراحی این قفسه ها به بهترین شکل ممکن و استفاده بهینه از فضاها می تواند در رفع مشکل کم جایی بسیار کمک کننده باشد.

۸٫ طراحی سینک

طراحی سینک های بزرگ و یکپارچه: معمولا آشپزخانه های کوچک جایی برای ماشین ظرفشویی نخواهند داشت. لذا طراحی سینک این نوع آشپزخانه ها از اهمیت بالایی برخوردار است. بهتر است سینک را بزرگ و یکپارچه طراحی کرد یا از سینک های دوقلو با جای زیاد استفاده کرد تا کمتر شاهد بم ریختگی و بی نظمی باشیم.

۹٫ طراحی مدرن

 اگر میخواهید ایده اجرای آشپزخانه کوچکی که دارید بهترین باشد می توانید از دکوراسیون های مدرن و مینیمال استفاده کنید. این نوع از طراحی ها از رنگ های روشن استفاده می کنند، کمترین وسیله را در طراحی مورد استفاده قرار می دهند و حتی درب های کابینت ها را شیشه ای و گاها کابینت ها را بدون درب و به شکل شلف طراحی میکند. به این شکل در عین زیبایی شاهد بزرگتر نشان دادن فضا هم هستیم. چیزی که در آشپزخانه های کوچک شدیدا به آن نیاز داریم.

۱۰٫ کابینت های زیاد رمز موفقیت

یکی از بهترین ایده اجرای آشپزخانه کوچک را می توان استفاده از کابینت های زیاد خصوصا از کف تا سقف عنوان کرد. اینطور کابینت ها اگر عمق زیادی هم داشته باشند جاداد خیلی زیادی دارند و می توانند در مرتب تر نشان دادن فضا و وسیع تر کردن آن کمک شایانی باشند. می توانید وسیله هایی که لازم ندارید را به طبقه های بالا منتقل کرده و وسیله های کاربردی و مورد استفاده روزمره تان را در طبقه های پایین و در دسترس قرار دهید.

 

ایده برای آشپزخانه جزیره

حتما می دانید که یکی از بهترین ایده اجرای آشپزخانه فرقی نمی کند آشپزخانه های کوچک باشد یا بزرگ استفاده از جزیره هاست. جزیره ها بخشی از آشپزخانه هستند که هم می توانند به عنوان جداکننده آشپزخانه از سایر قسمت ها به شمار بیایند و هم می توانند در بخش میانی آشپزخانه هایی با فضای وسیع قرار گیرند. طراحی جزیره برای آشپزخانه می تواند با طرح های متعددی باشد که در ادامه برخی از انها را با هم میبینیم:

۱٫ طراحی جزیره به شکل L

۲٫ طراحی جزیره مستطیل شکل

۳٫ طراحی جزیره به شکل U

۴٫ طراحی جزیره بدون کابینت

۵٫ طراحی جزیره به شکل دایره کامل یا نیم دایره

۶٫ طراحی جزیره به شکل قابل حرکت

بسته به سلیقه شما و نوع فضایی که دارید اگر دوست داشته باشید از هر یک از این انواع جزیره در طراحی آشپزخانه استفاده میشود و می تواند زیبایی دوچندانی برای فضای شما به وجود آورد. علاوه بر این جزیره ها بسیار کاربردی بوده و فضای قابل استفاده ی بی نظیری را برای آشپزخانه تان به ارمغان می آورند.

 

مدرن ترین ایده های طراحی آشپزخانه ایده آشپزخانه L مدرن ترین ایده های طراحی آشپزخانه ایده آشپزخانه U

 

چند ایده اجرای آشپزخانه جزیره

اگر در طراحی ایده اجرای آشپزخانه جزیره به نکات زیر دقت کنید نتیجه نهایی ایده آل خواهد بود:

۱٫ استفاده از جزیره هایی با متریال فولاد ضد زنگ که بسیار کاربردی بوده و در عین حال از قیمت مناسبی هم برخوردار هستند.

۲٫ اگر خیلی آشپزی میکنید و مدام در حال خرد کردن و بریدن و … هستید رویه هی چوبی بهترین انتخاب برای جزیره هستند. اینطور یک میز کار و تخته برش خیلی بزرگ دارید که بسیار کاربردی است.

۳٫ اگر فضای کمی برای ذخیره سازی وسایل دارید جزیره تان را همراه با کمد و کشو و … طراحی کنید. به این شکل فضای اضافه ای هم برای وسیله های تان و قرار دادن آنها خواهید داشت.

۴٫ اگر نمی توانید و فضایتان اجازه نمی دهد که جزیره را در بخش میانی آشپزخانه قرار دهید می توانید از آن به عنوان کانتر یا همان پیشخوان استفاده کنید. عمود کردن جزیره بر یکی از دیوارها یا حتی کابینت ها در این زمینه می تواند یک ایده اجرای آشپزخانه جذاب و کاربردی باشد. با قرار دادن چند صندلی میتوانید از این جزیره به عنوان میز هم استفاده کنید.

۵٫ میز آشپزخانه و جزیره تان را یکی کرده و از فضا بهترین استفاده را ببرید. انتخاب میزهایی که قابل جمع شدن هستند در این زمینه بسیار کمک کننده است. هر زمان که نیاز به فضای بیشتری داشته باشید میز را باز می کنید و در مواقع دیگر آن را می بندید تا فضا گرفته نشود.

۶٫ رویه های مرمری، کوارتز و کورین می توانند انتخاب های جذابی برای جزیره ها باشند و به آنها نمای چشم نوازی بدهند.

۷٫ طراحی شیر آب و سینک روی جزیره به شدت کاربردی و مناسب است.

 

جمع بندی

آشپزخانه ها یکی از مهمترین بخش های هر خانه ای هستند. لذا ایده اجرای آشپزخانه همیشه می تواند در کل خانه و زیبایی آن تاثیر گذار باشد. سبک مدرن یکی از سبک هایی است که این روزها به شدت مورد توجه قرار گرفته است. در طراحی های مدرن از المان های استفاده شده و اصول هایی مورد توجه قرار می گیرند تا بهترین و ایده آل ترین نتیجه ممکن به دست بیاید. در این مطلب در مورد ایده اجرای آشپزخانه مدرن صحبت کرده ایم و چند نمونه از این ایده ها را مورد بررسی قرار داده و آنها را شرح داده ایم. در ادامه هم به ایده اجرای آشپزخانه کوچک پرداخته ایم و بهترین ایده ها در این زمینه را بیان کرده ایم. در انتها هم مختصری به ایده های جزیره برای آشپزخانه ها پرداخته ایم که امیدواریم این ایده های طراحی برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *