انواع تراورتن مصنوعی

مقدمه

در حال حاضر مصالحی که برای بکارگیری در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند بسیار متنوع هستند. بسته به سلیقه و خواست افراد و همچنین ویژگی های اقلیمی مکان مورد نظر می توان انواع مناسب این مصالح را برای نما انتخاب کرده و اجرایی کرد. تراورتن مصنوعی یکی از محبوب ترین و در عین حال پرکاربردترین مصالحی است که برای نما از آن بهره گرفته میشود. همانطور که می دانید سنگ ها هنوز که هنوز است در صدر محبوب ترین متریال و مصالح برای نما هستند و فقط تنوع آنها در گذر سالها افزایش پیدا کرده اند. این تنوع شامل افزوده شدن انواع سنگ های مصنوعی به فهرست این مصلح شده است که سنگ تراورتن مصنوعی یکی از این سنگ هاست. در این مطلب قصد داریم در مورد این سنگ صحبت کرده و شما را با انواع آن آشنا کنیم. در ادامه هم به شرح مزیت ها و معایب این سنگ ها خواهیم پرداخت. اگر شما هم دوست دارید بیشتر در مورد این سنگ ها بدانید در ادامه با ما همراه باشید.

در مورد سنگ تراورتن مصنوعی چه می دانید؟

سنگ تراورتن یکی از سنگ هایی است که هم به صورت طبیعی یافت شده و هم ان را به شکل مصنوعی تولید می کنند. نوع طبیعی آن که کاملا مشخص بوده و از دل طبیعت گرفته می شود. اما تراورتن مصنوعی طی پروسه های کارخانه ای تولید و ساخته می شود. به طور کلی نوع مصنوعی این سنگ را می توان بتنی به شمار آورد که به شکل فرآوری شده آماده شده است و در ترکیبات این بتن مواد مختلفی از جمله ترکیب هایی از شن و همینطور ماسه، مواد روان کننده و نیز برخی مواد افزودنی مخصوص وجود دارند. مقاومتی که سنگ های تراورتن از نوع مصنوعی دارند با مقاومت سنگ های تراورتن طبیعی برابری می کند. همین موضوع سبب شده است از این سنگ هم بتوانیم به راحتی برای اجرا و پیاده سازی نماهای رومی بهره ببریم.

اگر بخواهیم انواع طبیعی و مصنوعی سنگ تراورتن را با هم مقایسه کنیم هیچ تفاوتی دیده نمی شود و هر دو دارای وزن یکسان هستند. در مقابل یک ویژگی مثبت و همچنین نقطه قوت سنگ تراورتن های مصنوعی را می توان میزان جذب آب برای آنها عنوان کرد که بسیار پایین است. این موضوع سبب می شود چه در درجه حرارت های بسیار بالا و چه در درجه حرارت های بسیار پایین این سنگ ها ترک نخورند.

آشنایی با ویژگی های تراورتن های مصنوعی

حال که مختصری در رابطه با سنگ تراورتن مصنوعی اطلاعات پیدا کردید خوب است که در مورد ویژگی های بارز این سنگ ها هم اطلاعات کاملی به دست آورید. نخستین مشخصه ای که برای این سنگ ها بررسی می کنیم آنتی یو وی بودن آنها و همچنین عدم تغییر رنگ آن است. معمولا روی سطح سنگ های تراورتن از نوع مصنوعی را به وسیله پودر سنگ تراورتن طبیعی پوشانده و در نهایت روی آن رنگ معدنی زده می شود. این کار سبب می شود سطح رویین سنگ در برابر اشعه فرابنفش خورشید مقاوم شده و همچنین بر اثر گرمای خیلی زیاد هیچ تغییری بر روی سنگ اتفاق نیفتد.

برخلاف سطح رویی سنگ های تراورتن از نوع مصنوعی که جاذب کم آب است، سطح زیرین آنها که به سطح مورد نظر چسبانده می شود جذب آب بسیار بالایی دارد. این موضوع سبب می شود قدرت چسبندگی سنگ به خوبی افزایش پیدا کند. منظورمان از به خوبی چیزی در حدود دو الی سه برابر است. این چسبندگی بالا کمک می کند سنگ پس از نصب ریزش نداشته باشد و همین امر آن را به یک گزینه خوب برای استفاده در نمای ساختمان ها بدل کرده است.

کلیه تراورتن های مصنوعی در هر چهار گوشه شان به صورت اسکوب شده بوده و در این فرمت به بازار عرضه می شوند. همچنین سایز و ابعاد استانداردی که برای این سنگ ها وجود داشته و عموما به آن شکل به بازار عرضه می شوند شمش های ۴۰ در دویست و پنجاه سانتی متری هستند. یکی دیگر از ویژگی های مهم این سنگ های مصنوعی را می توان نفوذ ناپذیری آنها عنوان کرد. این عدم نفوذپذیری برای این سنگ ها به حدی زیاد است که خیلی راحت می توان آنها را به وسیله شوینده های قلیایی شستشو داد.

انواع تراورتن مصنوعی

در مورد انواع سنگ های تراورتن مصنوعی چه می دانید؟

سنگ های تراورتنی که به صورت مصنوعی تولید شده و به بازار عرضه می شوند در طرح ها و رنگ های مختلفی هستند و هر ساختمانی بسته به سلیقه و خواست طراح آن و همچنین شرایطی که بر آن ساختمان حاکم است می تواند از این طرح ها و انواع سنگ های تراورتن که مصنوعی هستند بهره ببرد. یکی از معروف ترین انواع سنگ های تراورتن را می توان طرح عباس آباد عنوان کرد. این سنگ ها به شدت مقاوم هستند که این مقاومت می تواند از جنبه های مختلفی مورد بررسی قرار بگیرد که از جمله آنها می توان به مقاومت در برابر ساییدگی، یا مقاومتی که بر اثر وارد آمدن فشار وجود داشته و حتی مقاومتی که این سنگ ها در مقابل درجه حرارت بالا و پایین دارند اشاره کرد. ویژگی مهم بعدی که برای این نوع از تراورتن های مصنوعی مطرح می شود قابلیت ساب پذیری عالی آنها است. خیلی راحت می توانیم از سنگ های تراورتن عباس آباد مصنوعی انتظار سطحی کاملا درخشان و صیقل یافته را داشته باشیم. اگر قرار است در وضعیت جغرافیایی بسیار سرد و خشک اقدام به طراحی و اجرای نمای ساختمان کنید بهترین گزینه ای که در اختیار دارید سنگ تراورتن عباس آباد مصنوعی است. یکی دیگر از ویژگی های بارز تراورتن عباس آباد را می توان رنگ روشن و زیبای آن عنوان کرد. رنگی که سفید و درخشان بوده و به کرم و شیری نیز تمایل دارد. تراورتن آتشکوه هم نوع دیگر این سنگ هاست که به اندازه تراورتن عباس آباد بازار فروش خوبی در اختیار ندارد.

اگر بخواهیم سنگ های تراورتن از نوع مصنوعی را از لحاظ رنگ دسته بندی کنیم، این دسته بندی به شکل زیر خواهد بود:

۱٫ سنگ های تراورتن بی موج

۲٫ سنگ های موج کبریتی

۳٫ سنگ های ابر و بادی

۴٫ سنگ های دنده گاوی

۵٫ سنگ های سوزنی

 

مقالات مرتبط : انواع سنگ مصنوعی برای ساختمان

 

آشنایی با مزایای تراورتن مصنوعی

در ادامه صحبت در مورد تراورتن های مصنوعی در این بخش قصد داریم به معرفی مزیت هایی که استفاده از این سنگ ها در بر دارد بپردازیم و نقاط قوت این نوع از سنگ های مصنوعی را مورد بررسی قرار دهیم. مزایای تراورتن مصنوعی به شرح زیر هستند:

۱٫ یکی از مهمترین مزیت هایی که برای این نوع از سنگ های مصنوعی مطرح می شود مقاومت بالای آنها در مقابل نفوذ آب به داخل سنگ است. همانطور که گفتیم این مقاومت به حدی بالاست که حتی امکان شستشوی این سنگ ها با مواد شوینده با خاصیت قلیایی هم وجود دارد.

۲٫ برای سنگ های تراورتنی که به شکل مصنوعی تولید می شوند هیچ محدودیتی از نظر تولید در ابعاد مختلف وجود نداشته و می توان آن را در سایزهای مورد نیاز مشتری به راحتی تولید کرده و به بازار عرضه کرد.

۳٫ در مقایسه با سنگ های تراورتن طبیعی این سنگ های تراورتن مصنوعی پروسه نصب بسیار ساده تری دارند و در این زمینه مشکل خاصی به وجود نمی آورند.

سایر مزیت های سنگ های تراورتن از نوع مصنوعی چیست؟

علاوه بر مواردی که به عنوان مزیت های این نوع از سنگ های مصنوعی در بخش قبلی گفتیم، مزیت ها و نقاط قوت دیگری هم برای آنها وجود دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۴٫ وزن این دست سنگ ها بسیار پایین و بوده و یکی از نقاط قوت این نوع از سنگ های تراورتن سبک بودن آنها است. این موضوع سبب می شود وزن نهایی ساختمان مورد نظر به خوبی کاهش پیدا کند. لذا استفاده از این سنگ برای نمای ساختمان ها یک نقطه قوت بزرگ به شمار می آید.

۵٫ از نظر شکل ظاهری هم سنگ های تراورتن مصنوعی به شدت زیبا و چشم نواز هستند و طرح های بسیار جذابی برای آنها وجود دارد.

۶٫ و در نهایت تنوعی که این نوع از سنگ های مصنوعی چه از نظر رنگ و چه از نظر طرح و مدل دارند نیز یک مزیت بسیار مهم است که سبب شده دست طراح برای انجام طراحی ها محتلف برای نمای ساحتمان کاملا باز باشد.

در مورد معایب تراورتن مصنوعی چه می دانید؟

و در آخرین بخش از این مطلب قصد داریم که در مورد معایب تراورتن مصنوعی نیز صحبت کنیم. چرا که در کنار مزیت ها اگر شما با نقاط ضعف این سنگ ها هم آشنایی پیدا کنید آنگاه می توانید هنگام انتخاب این سنگ ها با در نظر گرفته مزیت ها و معایب در کنار هم به یک نتیجه نهایی کاملا درست برسید. در ادامه برخی از مهمترین معایبی که برای سنگ های تراورتن مصنوعی مطرح می شوند را با هم میبینیم:

۱٫ معمولا سطح این سنگ ها به شکل کاملا یکنواخت نیستند. این یعنی روی سطح سنگ شاهد رگه های مختلف و همچنین خلل و فرج هایی هستیم که مانع از ایجاد یک سطح آینه ای برای این سنگ ها می شوند.

۲٫ این یکنواختی سبب می شود اگر بخواهیم سنگ های تراورتن مصنوعی را در ابعاد و سایزهای خیلی بزرگ تولید کنیم آنگاه به لحاظ سورت بندی سنگ ها چه از جنبه رنگ و چه از جنبه طرح آنها به مشکل برمی خوریم و  پروسه ای سخت و زمانیر در انتظارمان است.

جمع بندی

 این روزها همانند گذشته همچنان استفاده از سنگ ها به عنوان مصالح مورد استفاده در نمای ساختمان ها بسیار کاربرد داشته و رایج است. با توجه به قیمت بالایی که سنگ های طبیعی دارند معمولا برای کاهش هزینه ها از سنگ های مصنوعی که ساخته دست خودمان هستند استفاده می کنیم. سنگ تراورتن مصنوعی یکی از انواع سنگ های مصنوعی است که در کارخانه ها و با ترکیب کردن مواد مختلف یا سنگ های طبیعی به دست می آید. از جمله ویژگی های بارز این نوع از سنگ ها می توان به تنوع بالای طرح و رنگ ها، نفوذپذیری کم آب به سطح سنگ، مقاومت بسیاری بالایی سنگ و … اشاره کرد. در این مطلب در رابطه با سنگ های تراورتن مصنوعی صحبت کرده ایم و به بیان ویژگی های این سنگ ها و بررسی مزیت ها و معایب آنها پرداخته ایم که امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *